Solunum Çalışması (Doğru Nefes Alıp Verme)

Hayat Ağacı

@ngelic

www.sessizsozler.org

www.yorumsuz.net.tc

Solunum Çalışması (Doğru Nefes Alıp Verme)


Solunumun baslıca amacı vücut hücrelerindeki karbondioksitin dışarı atılması ve yerine oksijen alınmasıdır. Bu işlemler akciğerde gerçekleşir. Oksijen ve karbondioksitin, vücudumuzdaki taşıyıcıları kandaki alyuvarlardır. Akciğerde kanla temas eden alyuvarlar, hücrelerden getirdikleri atık madde olan karbondioksiti keseciklerin içine boşaltırken, kesecik içindeki oksijeni emerler. Oksijen molekülü alyuvarların içinde bulunan hemoglobin adlı bir molekül tarafından hücrelere taşınır. Hemoglobin molekülü çok özel bir tasarıma sahiptir. Dış görünüşü oksijen veya karbondioksit taşımaya çok uygun bir çeşit fincan altlığı biçimindedir. Akciğerde oksijene bağlanan hemoglobin, kan dolaşımı yardımıyla vücudun derinliklerine doğru yol alır. Oksijene ihtiyacı olan dokulara ulaşıldığında bir mucize gerçekleşir. Çok özel bir tasarıma sahip hemoglobin molekülü, ortamdan kimyasal olarak etkilenir ve oksijenle arasında kurulu olan kimyasal bağ kopar.

Hemoglobin bunun sonucunda yükünü yani oksijeni bırakır. İşte bu oksijen molekülü orada bulunan hücrelere hayat verecektir.

Gerek beynimizin, gerek vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılarken oksijenin yakılması ve bu esnada açığa çıkan karbondioksitin de dışarı atılması gerekir. O halde ne kadar sağlıklı nefes alırsak, o kadar bol enerji elde ederiz. Öncelikle akciğerlerin sağlığı için temiz ve havadar ortamlarda bulunmak gerekir. Ayrıca sigaradan ve sigara içenlerden uzak durmak da çok yerinde bir davranış olur.

Fakat bir püf noktası daha var bu konuda... Acaba doğru nefes alıp veriyor muyuz?

İşte bugün gökkusağı sohbetimizde doğru nefes alıp vermenin (solunumun) sırlarını hakkında bilgi vereceğim sizlere... Bir takım solunum çalışmaları yaparak, ciğerlerimizden gerektiği gibi istifade etmeyi öğrenebiliriz. Dört çeşit solunum türü vardır.

1- Alt Akciğer veya Diyafram Solunumu

2- Orta Akciğer Solunumu

3- Üst Akciğer Solunumu

4- Sırasıyla Üst, Orta ve Alt Akciğer Solunumu

1- Şimdi bir yere rahatça ama dik oturun. Ellerinizi yana yere yada dizlerinizin üzerine bırakın. Göğüs kafesinizi sabit tutarak nefes alın, bu durumda iken karnınız şişecektir.

Şimdi nefes verirken karnınızı da içeri çekin. Bu esnada göğüs kafesinizin hareket etmesine izin vermeyin. Sonra bir süre nefesinizi tutun ve yavaş yavaş geri verin. Bu şekilde bir süre yavaş yavaş nefes alıp verin.

2- Yine yere rahatça ama dik oturun. Ellerinizi yana yere yada dizlerinizin üzerine bırakın. Simdi karın kaslarınızın sabit kalması için karın kaslarınızı içinize çekerek ve sıkarak nefes alın. Aldığınız nefes göğüs kafesinizin orta bölümünü şişirsin. Sonra bir süre nefesinizi tutun ve yavaş yavaş geri verin. Nefes alıp verirken kaburgalarınızla örtülü olan bölüm inip kalksın. Bir süre de böyle solunum yapın, ama acele etmeden...

3- Olduğunuz yerde bir süre kalın ve üçüncü solunum egzersizine geçin. Bu sefer karın kaslarınızı ve göğüs kafesinizi sabit tutmak için içe çekin ve kasıp sıkın.. Nefes alıp verirken omuzlarınızın ve köprücük kemiğinizin inip kalkmasını sağlayın. Her seferinde nefesinizi bir süre tutup, sonra geri verin. Bu şekilde alışana dek solunum yapın.

4- Olduğunuz sekli bozmayın. Elleriniz yanda yerde yada dizlerinizin üzerinde... Şimdi çok yavaşça nefes almaya başlıyorsunuz. Ama bunu yaparken ilk anda karın kaslarınız ve göğüs kafesiniz içe çekik kasılmış sabitken, omuzlar ve köprücük kemiği şişmeye başlıyor. Sonra sırasıyla göğüs kafesini serbest bırakıyorsunuz ve o da şiştikten sonra karın kaslarınızı serbest bırakıyorsunuz. Şimdi alt, orta ve üst ciğer sırasıyla hava ile doldu. Nefes verirken de sırasıyla diğerleri sabitken önce karın kasları içeri çekiliyor ve alt ciğer boşalıyor. Sonra göğüs kafesi iniyor ve orta ciğer boşalıyor ve sonra da omuzlar ve köprücük kemiği iniyor. Bunu tersinden de deneyin. Yani nefes alırken ciğeri şişirmeye üstten değil, alttan da başlayabilirsiniz. Yine nefes verirken de tam tersinden havayı boşaltmaya başlayabilirsiniz. Her türlü de olur. Bu şekilde bir süre yavaş yavaş nefes alıp verin.

Nefes alırken daha hızlı, verirken ondan daha yavaş verin.. Nefes aldıktan sonra nefesinizi tuttuğunuz süre içinde ciğerleriniz havadaki oksijeni daha iyi değerlendirecektir. Kısa kısa ve kesik nefes almak sağlıklı değildir. Ayrıca daima nefesi burnunuzdan alıp, ağzınızdan verin. Daha önceki bir yazımızda burundan nefes almayla ilgili bazı bilgiler vermiştik. Burunda nefesle birlikte aldığınız süptil enerjinin de giriş noktaları olduğunu yazmıştık.

İşte size doğru solunum yapmayı öğrenmek için bir kaç egzersiz... Zamanla 4. maddede belirttiğimiz solunum sekli size yerleşecektir. Günün belirli saatlerinde, her ortamda kolaylıkla yapacağınız bir çalışmadır bu.. Uzakdoğu’da doğru solunuma "pranayama" derler ve Yoga yapanlara da bu çalışmaları önerirler.. Eğer doğru solunumu öğrenirseniz, ibadetleriniz, tefekkürünüz esnasında da faydasını görürsünüz. Bir takım rahatsızlıklarınızın da kendiliğinden geçtiğine şahit olup şaşırabilirsiniz. Özellikle güne baslarken veya çok sinirlendiğiniz anlarda yada önemli bir is öncesi stres hali oluştuğunda bu solunum çalışmasının faydası olur. Dikkatinizi bu çalışmaya ve aldığınız nefese yönelttiğiniz anda ne sinir kalır ne stres... Zihninizi yönlendirmek ve neyle ilgileneceğine karar vermek sizin elinizde.. Bu konuda size ekstra bir öneride daha bulunayım. Bunu size Yoga yapanlar tavsiye etmezler. Nefes alırken Allah deyin, verirken Hu deyin.. Bakalım ne sonuç alacaksınız. Başka bir gün de zikir rabıtası nasıl yapılır, o konuya gireriz inşaallah.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !